:: دوره 24، شماره 3 - ( 7-1394 ) ::
جلد 24 شماره 3 صفحات 105-93 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی مقایسه‌ای مورفومتری، رشد و بازماندگی، ارزش غذایی و مولکولی برخی جمعیت های آرتمیا در شرایط پرورشی با تاکید بر آرتمیای دریاچه میقان اراک
رامین مناف‌فر، مریم تقوی، فرح فرخی، گلچین موسوی تومتری*
چکیده:   (6993 مشاهده)

در این تحقیق ویژگی­های رشد ، بازماندگی، مرفومتریک ، ارزش غذایی و بررسی های ژنتیکی برخی جمعیت های آرتمیا با تاکید بر  آرتمیای دریاچه میقان اراک مطالعه شد. بدین منظور لاروهای تفریخ شده آرتمیاها در شوری 80 گرم در لیتر طبق جدول استاندارد تغذیه، پرورش و درصد ماندگاری و رشد لاروها در روزهای 3، 7، 11 و 15 بررسی شدند. به منظور بررسی صفات مورفومتریک آرتمیا، به غیر از اندازه­گیری قطر سیست، یازده صفت مورفومتریک آرتمیاهای بالغ نیز اندازه­گیری شد. در جهت بررسی پروفایل اسیدهای چرب از روش کروماتوگرافی گازی استفاده و با توالی یابی ژن Hsp26 پس از انجام PCR بین نمونه­های تیماری بررسی ژنتیکی صورت پذیرفت. بر اساس نتایج این تحقیق، قطر سیست و ناپلیوس اینستار اول آرتمیای میقان به ترتیب 28/276 و 66/544 میکرون بدست آمد. بررسی رشد و بقاء این آرتمیا در مقایسه با چند جمعیت مختلف آرتمیا نشان دهنده رشد و بقاء بسیار خوب این جمعیت بود. پروفایل اسیدهای چرب نیز نشان داد که این آرتمیا از نظر تجمع  اسیدهای چرب غیر­ اشباع در شرایط یکسان پرورشی نسبت به سایر جمعیت های آرتمیا ، برتری نشان داد لذا می تواند به عنوان یک کاندید مناسب غذای زنده برای آبزی پروری به کار رود. بررسی­های مورفومتریک و همچنین ژنتیکی ژن  Hsp26نشان داد این آرتمیا قرابت زیادی با دیگر آرتمیاهای پارتنوژنز دارد اما تفاوت­های منحصر بفرد این جمعیت می­تواند در آینده برای شناسایی این جمعیت بکار رود.

واژه‌های کلیدی: آرتمیا، مرفومتری، بقا، دریاچه میقان، فیلوژنی آرتمیا
متن کامل [PDF 964 kb]   (1514 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بيوسيستماتيك آبزيان
دریافت: 1393/11/11 | پذیرش: 1394/9/9 | انتشار: 1394/9/9XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 3 - ( 7-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها